Webmaster  Forumu

Geri git   Webmaster Forumu > Webmaster Teknoloji > İşletim sistemleri > Windows Vista

Seçenekler Stil
Alt 10-03-2008, 02:21 PM   #1
HaKaN
Webmaster

HaKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 11
HaKaN is on a distinguished road
Standart Vista Altında 3.5GB'dan Daha Fazla Ram Kullanma

32-bit Windows Vista işletim sistemi öntanımlı olrak 4 GB'dan daha fazla sistem belleğini tanımaz. Temel olarak bu sınırlama, 32-bit sistemlerin bellek yönetiminde verimlerinin düşmesi sebebiyle yapılmıştır. Bu konu hakkında burada teknik bilgiye erişebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen bu sınırlamayı kırmanında bir yolu vardır.

Başlat menüsündeki arama sekmesine cmd yazıp bekleyin, bu sırada sakın Enter tuşuna basmayın. Bir süre sonra cmd.exe belirir. Bu değişikliği yönetici yetkileri ile yapabileceğimiz için cmde.exe programına sağ tuşla tıklayıp Yönetici olarak Çalıştır (Run as Administrator) seçeneğini tıklıyoruz.

Komut satırı açıldıkan sonra şu komutu giriyoruz:
Kod:
BCDEdit /set PAE forceenable
Yaptıklarımızı geri almak içinde şu komutu kullanabiliriz:

Kod:
BCDEdit /deletevalue PAE
Bu komut eklenmiş PAE ayarlarını geri alır. BCDEdit komut satırı için açılış yapılandırma düzenleyicisidir. Yukarıdaki ilk komut ile Fiziksel Adres Uzantısını (Physical Address Extension) (PAE) etkinleştirdik, böylece sistemimiz 4GB ve üzerindeki bellek miktarlarını düzgünce algılayabilir. Sağlaması için aygıt yöneticinizden denetim yapabilirsiniz.
HaKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil